Sürücüler Dikkat ! EGEDES Uygulaması Başladı

Sürücüler Dikkat ! EGEDES Uygulaması Başladı

Sürücüler Dikkat ! EGEDES Uygulaması Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi 81 ilde hayata geçirildi. 

İki metropol şehrin geçiş güzergahında bulunan Düzce'de de "EGEDES" denetimi: Yerli ve milli teknolojiyle geliştirildi, ihlaller birkaç saniyede tespit ediyor.


Ulaşımda iki metropol şehrin geçiş güzergahı Düzce’de, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi aracıyla denetim yapılacaktır. 


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi 81 ilde hayata geçirildi. Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, Düzce'de de yapılmaya başlanıyor. 


"Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor"
Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulandığını anlatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Nurhan Kartasl, "2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor. Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir şekilde denetim yapmak. Önceden araçlar durduruluyordu vatandaşlarımızın hem zamanı alınıyordu hem trafik tıkanıyor .İlimizin Ankara İstanbul gibi iki metropol şehir arasında olmasından kaynaklı ciddi bir araç yoğunluğu var. Dolayısıyla ciddi de bir emisyon hacmi var" dedi.


"Amacımız İlimizde  hava kirliliğinin önlenmesi"
Hava kalitesini olumsuz etkileyen en önemli unsurların başında egzozun da geldiğini belirten Kartal, "Amacımız burada bakanlığımızın yürüttüğü proje çerçevesinde daha çok aracın tespit edilerek hava kirliliğinin önlenmesi. 

Vatandaşları çevreye karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Kartal çevreyi ve doğayı korumak adına araçların egzoz emisyonlarını zamanında yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi. 


Egzoz gazı emisyon ölçüm denetimlerinin etkinliğinin artırılması ve egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sayısının azaltılmasına yönelik İlimiz genelinde saha denetimlerine bugün itibariyle başlanacak olup egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadan trafikte bulunan araç sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunu Kapsamında 2815 TL İdari yaptırım uygulanacak.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
28.09.2022
18:34

Hep vatandasın bir arabasi var ona gözü diktiler fabrika bacalarını hic görmüyor cevre ve şehircilik müdürü bu vatandasın canını alın

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,52
Nazır yildırım
28.09.2022
00:26

Güzel bir uygulama 2 organize sanayi bölgesine yapın bundan fabrika bacalrindan çıkan pis havayı ölçüm yapsınlar özellikle hafta sonları zehir saçıyorlar nefes alamıyoruz resmen geri dönüşüm yapan firmalar özellikle filitre kullanmalıdırlar.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,77
Zeki nalbant


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan https://duzcetv.com sorumlu tutulamaz.