Ergoterapi Hakkında Bilgi Verdi

Düzce TV Ekranlarında yayınlanan Sağlık Rehberi programında bu hafta ergoterapi konuşuldu. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde görevli Ergoterapist Betül Tergip katılım sağlayarak, alanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
 

Vatandaşların çok bilmediği bir dal olan ve Düzce TV ekranlarında yayınlanan Sağlık Rehberi programında konuşulan Ergoterapi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Düzce Atatürk Devle Hastanesi’nde görevli  Ergoterapist Betül Tergip, bilinmeyen bu dal ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Ergo kelime anlamıyla yunanca bir terim. İş uğraş gibi anlamlara geliyor. Kelime anlamında aktivitenin terapatik amaçla kullanımı diyebiliriz. Genel anlamı ile uğraşı edindirme yolu ile hastaların sağlıklarında ve yaşam hallerini geliştirmeye kişi odaklı bir dal diyebiliriz. Özele gelecek olursak günlük yaşamda sıkıntı çeken bireyler ile çalışıyoruz. Örneğin kendi öz bakım becerileri olsun, yemek yeme, banyo yapma günlük olarak ne yapıyorsanız bu tarz aktivitelerin yanı sıra iş, üretkenlik, serbest zaman aktivitelerini de içeriyor. Gün içerisinde yaptığınız aktiviteleri buna dahil edebilirsiniz. Bu aktivitelerde sıkıntı çeken bir birey oluyorsa sosyal katılımını arttırmaya çalışıyoruz. İnsan aktivite içerisinde anlam kazanıyor. Bir engeliniz olduğunu düşünün ve bu hastalık oluyor. Bağımsız olmak ister hasta birine muhtaç olmak istemiyor. Biz burada katılımlarını arttırmaya çalışıyoruz. Bireyin istekleri ihtiyaçları doğrultusunda fonksiyonel kapasitelerini arttırıyoruz. Kişinin hastalığına göre bu değişebilir. İhtiyaç duyduğu bir şey olabilir. Mesleki yaşamda bir engel ile karşılaşmıştır biz o noktada da destek verebiliriz. Fonksiyonel kapasitesini arttırmaya çalışırız. Bireyde kazanması gerekenler neler bu becerilerde ne tarz engeli var onları görür ve becerilerini geliştirmeye çalışıyoruz. Biz burada aktiviteyi kullanarak yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan https://duzcetv.com sorumlu tutulamaz.