Bal Arısı Üretim Sahası İncelendi

Bal Arısı Üretim Sahası İncelendi

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun, Yığılca'da 350 kilo bal üretimi ve 600 adet ana arı üretim miktarına sahip 150 kovan kapasiteyle Ana Arı Üretimi yapan arıcılardan Önder Kurnaz'ın çiftliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.


Düzce'de bal ve arı üretimi ile en çok dikkat çeken şehirlerden birisi olan Yığılca'da üretim alanlarını Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İl Müdürü Uzun ziyarette yaptığı açıklamada; “Yapılan araştırmalarda morfolojik, biyolojik, genetik özellikleri ve davranış özellikleri bakımından diğer arı ırklarından farklılıkları ortaya konulan Yığılca Bal Arısı ayrı ekotip olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Ulusal Tescil Komitesinin 26 Mayıs 2022 tarihli toplantısında alınan karar ile tescillenmiştir. Komitenin tescil kararı ile Yığılca ilçesi de bu açıdan Bakanlığımızca izole bölge ilan edilmiştir. Düzce ili hayvancılığında önemli bir paya sahip olan arı yetiştiriciliği 744 işletmede 65 bin 903 adet arılık ve yıllık 531 ton bal üretimi ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ayrıca ilimizde ana arı yetiştiriciliği yapılan 12 ana arı işletmesinde yıllık 12 bin 500 adet kapasite ile üretim sağlanarak arıcıların ana arı ihtiyacı karşılanıyor" ifadelerini kullandı.


Esra Uzun ayrıca ziyarette “Tescilli Yığılca Arısı" üretimi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan https://duzcetv.com sorumlu tutulamaz.